Jagłowo wzorek ludowy

 

Piątek: Augustów i okolice.

Rynek w Augustowie

Trasa: Jagłowo - Sosnowo - Promiski - Gabowy Grąd - Augustów - Studzieniczna - Przewięź - Wojciech - Lipowiec - Klonownica - Augustów - Dowspuda - Raczki - Augustów - Promiski - Sosnowo - Jagłowo. ( 115km )

Jagłowo - Augustów - 27km
Augustów - Przewięź i Studzieniczna - 9km
Przewięź - Augustów przez Wojciech - 7km
Augustów - Raczki przez Dowspudę - 22km
Raczki - Jagłowo - 50km

W ten dzień zapraszamy do odwiedzenia letnej stolicy Podlasia, perły leżącej pośród siedmiu jezior - Augustowa. Miasta niezwykłego, od którego swą nazwę wziął przepływający przez nie Kanał Augustowski. To stąd rozpoczynał swe wodne wędrówki Jan Paweł II, Janusz Laskowik spiewał o "Beacie z Albatrosa", a Maria Koterbska wylansowała swój przebój "Augustowskie Noce". Miejsce zasłużone polskim sportom wodnym. Stąd pochodzą pierwsze polskie narty wodne, deska windsurfingowa, pierwsza fabryka sprzętu wodnego z laminatów. Kajakarze miejscowej Sparty nieraz sięgali po największe tytuły medalowe w kajakarstwie. Tu mieli jedną z pierwszych baz WOPRowcy. O otwartości i gościnności tutejszych ludzi mogą się Państwo przekonać osobiście.

Podczas podróży do Augustowa warto w miejscowości Bór skręcić w lewo w kierunku Gabowe Grądy. Znajduje się tu jedna z ostatnich molenn i cmentarz Staroobrzędowców (Starowiery - odłam Prawosławia).

Gabowe Grady Molenna Starobrzędowców

Miłośników fortyfikacji z pewnością zainteresują dwa zachowane w bardzo dobrym stanie schrony bojowe Wojska Polskiego z 1939 roku znajdujące się w Gliniskach przed miejscowością Białobrzegi.

Pierwsze wzmianki o Augustowie pochodzą z XV w., jednakże mimo wielowiekowej historii zachowało się tu niewiele zabytków. Liczne pożary oraz wojny, w tym ta ostatnia wypaliły piętno na mieście i jego mieszkańcach.

Z zachowanych zabytów do najcenniejszych należą:

Pełna lista zabytków ziemi augustowskiej znajduje się tutaj

W Augustowie możecie Państwo skorzystać z licznych atrakcji, jak na przykład:

 • rejs Żeglugą Augustówską w tym szlakiem Papieskim
 • gondole i katamarany nad rzeką
 • liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, w tym kajaki, skutery motowodne, motorówki
 • kąpieliska, szczególnie polecamy to nad jeziorem Białym na Lipowcu tzw. Rowki oraz kąpielisko nad jeziorem Necko na końcu ulicy Nadrzecznej.
 • wyciąg nart wodnych oraz kompleks rekreacyjny z basenem - MOSIR
 • okresowo wesołe miasteczko
 • liczne bary, puby, dyskoteki,
 • w sezonie w centrum miasta rynek staroci
 • w każdy piątek Targowisko w Augustowie.

 

Posiłki:

Kuchnia suwalszczyzny obfituje w potrawy proste, ale zarazem smaczne. Przeważają dania z ziemniaka, a w sród nich królują Kartacze· i babka ziemniaczana. Sporo też jest ryb, w tym lin w śmetanie oraz coraz trudniej dostępny węgorz wędzony. Na uwagę zasługuje również Sękacz - ciasto z ponad 50 jajek, pieczone nad otwartym ogniem na obracającym się rożnie w kształcie drewnianego wałka lub wydłużonego stożka. Tradycyjne ciasto tatarskie, popularne na terenach dawnych Kresów Wschodnich, w dzisiejszej Polsce regionalna specjalność Podlasia

.

Godne polecenia augustowskie restauracje to:

 • kawiarnia Cappucino - obiady domowe, kartacze. ul. Mickiewicza
 • Grill Bar Rusiłowski - obiady domowe, kuchnia tatarska, fast food. ul. Rynek Zygmunta Augusta 30
 • Auto Myjnia w kierunku· Białegostoku - najlepsze kartacze!!
 • Restauracja Albatros- obiady domowe, warte uwagi: kartacze i leśny zawijaniec ul . Mostowa
 • Pod Jabłoniami - pizzeria nad rzeką z placem zabaw dla dzieci· ul.· Rybacka 3
 • Pub Park - pizzeria w centrum miasta, w sezonie letnim ogródek.

 

Będąc w mieście gorąco zapraszamy Państwa do zrobienia sobie krótszej lub dalszej wycieczki. Proponujemy Państwu dwa warianty:

 

 • Warto udać się w kierunku Sejn i kościół w Studzienicznejodwiedzić Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej oraz turystyczną miejscowość Przewięź. W samej Studzienicznej obok Sanktuarium, które odwiedził Jan Paweł II znajduje się Ośrodek Dydaktyczny Nadleśnictwa Augustów Studzienica Sanktuarium Maryjne na wyspie - Pustelnia


Powrót proponujemy przez miejscowość Wojciech i wzdłuż jeziora Białego do dzielnicy Lipowiec. Jadąc dalej prosto dojedziecie Państwo do drogi Augustów-Suwałki. Skręcając w lewo powrócicie do miasta, w prawo można dojechać do dwóch zabytkowych Ośrodków Wypoczynkowych, po prawej stronie były Yach Club Wojskowy Dom Wypoczynkowy, po lewej zaś przedwojenny Dom Turysty ośrodek PTTK, obecnie Hotel Hetman. trochę dalej jest most na rzece Klonownica, inaczej zwanej Cicha Rzeczka, która jest wpisana jako najkrótsza rzeka europy do Księgi Rekordów Guinessa. Dalej zaś znajduje się miejscowość Szczebra.

 • W porze letniej można zrobić dużą pętlę, kontynuując wycieczkę skręcając w Szczebrze w lewo w kierunku Raczek. Skąd można powrócić lub inaczej dojechać bezpośrednio do i z Augustowa, kierując się drogowskazami na Olecko. Jest to o tyle ciekawa trasa, iż prowadzi przez "Klucz Szczeberski". Jego właścicielem był Generał Hrabia Ludwik Michał Pac. Fundator i dobroczyńca Hrabiego Karola Brzostowskiego. Droga ta prowadzi przez miejscowość i leśniczówkę Kurianki wzdłuż północnego brzegu rzeki Rospudy. Jesli tylko pozowli Państwu czas warto w drodze podjechać na prastare pogańskie uroczysko "Święte Miejsce". Jest ono dosyć dobrze oznaczone.
 • Będąc w Raczkach warto zwiedzić Kosciół oraz pobliski rynek. Miłośnikom fortyfikacji można polecić obejrzenie zespołu warowni Raczki - trzy niemieckie schrony bojowe z okresu Drugiej Wojny Światowej. Są one doskonale oznakowane.

  Tuż przed samymi Raczkami w kierunku Augustowa znajduje się wieś Dowspuda, była siedziba i wytworna rezydencja Ludwika Michała Paca. Obecie w pozostałościach po pałacowych mieści się Technikum Rolnicze. Warto wybrać się na przechadzkę po parku i pozostałościach pałacu. Był to jeden z najznakomitszych pałaców na ziemiach polskich. Niestety do naszych czasów z pięknego obiektu mało się zachowało. Pozostały tylko: wozownia, "baszta Bociania", podjazd oraz piękny park ze stawami w stylu angielskim. Obok budynków przepływa urokliwa rzeka górska Rospuda.

 

palac paca w dowspudzie kiedys

kolumna_prawa_top

aktualnosci

ZAREZERWUJ JUŻ DZIŚ

I ZYSKAJ  10%

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się koniecznie

Zapraszamy też do naszego

kolejnego Pensjonatu

na Suwalszczyżnie

logo winnica

 

July 2020
S M T W T F S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

 

qrcode ranczo jagłowo

 

design by more4all www