Jagłowo wzorek ludowy

 

Piątek: Augustów i okolice.

Rynek w Augustowie

Trasa: Jagłowo - Sosnowo - Promiski - Gabowy Grąd - Augustów - Studzieniczna - Przewięź - Wojciech - Lipowiec - Klonownica - Augustów - Dowspuda - Raczki - Augustów - Promiski - Sosnowo - Jagłowo. ( 115km )

Jagłowo - Augustów - 27km
Augustów - Przewięź i Studzieniczna - 9km
Przewięź - Augustów przez Wojciech - 7km
Augustów - Raczki przez Dowspudę - 22km
Raczki - Jagłowo - 50km

      W ten dzień zapraszamy do odwiedzenia letnej stolicy Podlasia, perły leżącej pośród siedmiu jezior - Augustowa. Miasta niezwykłego, od którego swą nazwę wziął przepływający przez nie Kanał Augustowski. To stąd rozpoczynał swe wodne wędrówki Jan Paweł II, Janusz Laskowik spiewał o "Beacie z Albatrosa", a Maria Koterbska wylansowała swój przebój "Augustowskie Noce". Miejsce zasłużone polskim sportom wodnym. Stąd pochodzą pierwsze polskie narty wodne, deska windsurfingowa, pierwsza fabryka sprzętu wodnego z laminatów. Kajakarze miejscowej Sparty nieraz sięgali po największe tytuły medalowe w kajakarstwie. Tu mieli jedną z pierwszych baz WOPRowcy. O otwartości i gościnności tutejszych ludzi mogą się Państwo przekonać osobiście.

Podczas podróży do Augustowa warto w miejscowości Bór skręcić w lewo w kierunku Gabowe Grądy. Znajduje się tu jedna z ostatnich molenn i cmentarz Staroobrzędowców (Starowiery - odłam Prawosławia).

Gabowe Grady Molenna Starobrzędowców

Miłośników fortyfikacji z pewnością zainteresują dwa zachowane w bardzo dobrym stanie schrony bojowe Wojska Polskiego z 1939 roku znajdujące się w Gliniskach przed miejscowością Białobrzegi.

Pierwsze wzmianki o Augustowie pochodzą z XV w., jednakże mimo wielowiekowej historii zachowało się tu niewiele zabytków. Liczne pożary oraz wojny, w tym ta ostatnia wypaliły piętno na mieście i jego mieszkańcach.

Z zachowanych zabytów do najcenniejszych należą:

Pełna lista zabytków ziemi augustowskiej znajduje się tutaj

 

W Augustowie możecie Państwo skorzystać z licznych atrakcji, jak na przykład:

  • Rejs Żeglugą Augustówską w tym szlakiem Papieskim
  • gondole i katamarany nad rzeką Nettą
  • liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, w tym kajaki, skutery motowodne, motorówki
  • kąpieliska, szczególnie polecamy to nad jeziorem Białym na Lipowcu oraz kąpielisko nad jeziorem Necko na końcu ulicy Nadrzecznej.
  • wyciąg nart wodnych oraz kompleks rekreacyjny z basenem - MOSIR
  • okresowo wesołe miasteczko
  • liczne bary, puby, dyskoteki,
  • w sezonie w centrum miasta rynek staroci
  • w każdy piątek Targowisko w Augustowie.

 

Posiłki:

Kuchnia suwalszczyzny obfituje w potrawy proste, ale zarazem smaczne. Przeważają dania z ziemniaka, a w sród nich królują Kartacze· i babka ziemniaczana. Sporo też jest ryb, w tym lin w śmetanie oraz coraz trudniej dostępny węgorz wędzony. Na uwagę zasługuje również Sękacz - ciasto z ponad 50 jajek, pieczone nad otwartym ogniem na obracającym się rożnie w kształcie drewnianego wałka lub wydłużonego stożka. Tradycyjne ciasto tatarskie, popularne na terenach dawnych Kresów Wschodnich, w dzisiejszej Polsce regionalna specjalność Podlasia .

Godne polecenia augustowskie restauracje to:

  • Bar Szybkiej Obsługi - obiady domowe, kartacze. ul. Mickiewicza 3
  • Szuflada Bistro&Rooms - obiady domowe, kuchnia regionalna, fast food. ul. Ksiedza Skorupki 2C
  • Auto Myjnia w kierunku· Białegostoku - najlepsze kartacze!!
  • Restauracja Albatros- obiady domowe, warte uwagi: kartacze i leśny zawijaniec ul . Mostowa
  • Pod Jabłoniami - pizzeria nad rzeką z placem zabaw dla dzieci· ul.· Rybacka 3
  • Cynamonowa Jesien - obiady domowe, kartacze. ul. 3 Maja
  • Pub Park - pizzeria w centrum miasta, w sezonie letnim ogródek.

 

Będąc w mieście gorąco zapraszamy Państwa do zrobienia sobie krótszej lub dalszej wycieczki. Proponujemy Państwu dwa warianty:

 


  • W porze letniej można zrobić dużą pętlę, kontynuując wycieczkę skręcając w Szczebrze w lewo w kierunku Raczek. Skąd można powrócić lub inaczej dojechać bezpośrednio do i z Augustowa, kierując się drogowskazami na Olecko. Jest to o tyle ciekawa trasa, iż prowadzi przez "Klucz Szczeberski". Jego właścicielem był Generał Hrabia Ludwik Michał Pac. Fundator i dobroczyńca Hrabiego Karola Brzostowskiego. Droga ta prowadzi przez miejscowość i leśniczówkę Kurianki wzdłuż północnego brzegu rzeki Rospudy. Jesli tylko pozowli Państwu czas warto w drodze podjechać na prastare pogańskie uroczysko "Święte Miejsce". Jest ono dosyć dobrze oznaczone.
  • Będąc w Raczkach warto zwiedzić Kosciół oraz pobliski rynek. Miłośnikom fortyfikacji można polecić obejrzenie zespołu warowni Raczki - trzy niemieckie schrony bojowe z okresu Drugiej Wojny Światowej. Są one doskonale oznakowane.

    Tuż przed samymi Raczkami w kierunku Augustowa znajduje się wieś Dowspuda, była siedziba i wytworna rezydencja Ludwika Michała Paca. Obecie w pozostałościach po pałacowych mieści się Technikum Rolnicze. Warto wybrać się na przechadzkę po parku i pozostałościach pałacu. Był to jeden z najznakomitszych pałaców na ziemiach polskich. Niestety do naszych czasów z pięknego obiektu mało się zachowało. Pozostały tylko: wozownia, "baszta Bociania", podjazd oraz piękny park ze stawami w stylu angielskim. Obok budynków przepływa urokliwa rzeka górska Rospuda.

 

palac paca w dowspudzie kiedys

kolumna_prawa_top

aktualnosci

ZAREZERWUJ JUŻ DZIŚ

I ZYSKAJ  10%

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się koniecznie

Zapraszamy też do naszego

kolejnego Pensjonatu

na Suwalszczyżnie

logo winnica

 

April 2024
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

 

qrcode ranczo jagłowo

 

design by more4all www