jagłowo szlaczek wiejski ludowy

 

Biebrza to rzeka o charakterze nizinnym, przez większość roku zabarwiona torfem i mocno zmącona. Ryby występujące w niej i jej dopływach są charakterystyczne dla rzek o spokojnym nurcie, meandrujących. Przeciętny spadek Biebrzy wynosi 0,36‰, natomiast na obszarze Pradoliny jest o połowę mniejszy i wynosi 0,19‰. Średni przepływ roczny (na wysokości Burzyna) wynosi 27,5 m3/s. Cechuje go duża nierównomierność. Charakterystyczne są wysokie wezbrania wiosenne pochodzenia roztopowego i głębokie niżówki letnio-jesienne.

Biebrza stanowi raj dla wędkarzy. Ichtiofauna dorzecza Biebrzy liczy 36 gatunków ryb oraz wielką rzadkość: minoga ukraińskiego - gatunku charakterystycznego dla wschodniej części Morza Czarnego. Liczebność i biomasa ryb jest tu znacznie wyższa niż w innych nizinnych rzekach Polski. Najbardziej rybnym jest basen środkowy i południowy rzeki. Można tu spotkać zarówno przedstawicieli ryby białej - płoć, leszcz, wzdręga, karaś, karp, amur, ale także i przede wszystkim drapieżniki z których Biebrza słynie. Kilkukilogramowe klenie czy jazie nie są tu rzadkością. Od kilku zaś lat obserwujemy zmianę w ilości oraz gatunkach drapieżnika, kleń stopniowo oddaje palmę pierwszeństwa szczupakowi i okoniowi. Sprzyjają temu wiosenne rozlewiska, w których znajduje Esox wiele miejsc na tarło. Warto w tym miejscu wspomnieć o boleniu, który to poprzez Narew wchodzi w Biebrzę i często jest łowiony w bystrzycach - szczególnie upustu w Dębowie.

Jak wędkować/na co łapać?

Nad Biebrzą można spotkać zarówno wędkarzy spławikowych, gruntowych jak i spinningistów. Chyba najrzadziej spotkać można muszkarzy, chociaż oni to właśnie potrafią pochwalić się rekordowymi wymiarami klenia czy jazia.

ryby biebrzy

U spławikowców jak i wędkarzy gruntowych prym wiedzie  kukurydza, rosówka, oraz biały robak. 

Wędkowanie spiningowe jest mocno utrudnione na Biebrzy. Liczna roślinność podwodna nie pozwala w okresie letnim na komfortowe wędkowanie, w okresie wiosennym i jesiennym zaś występują rozlewiska. Jako że woda w rzece niemal przez cały rok jest mętna polecamy stosować przynęty mocno odblaskowe, fosforyzujące. Z błystek na klenia polecamy małe obrotówki i wahadłówki (te drugie również będą rewelacyjne na bolenia). Kopyta, twistery łowne na Biebrzy są w kolorach agresywnych, często fosforyzujące - czerwony, pomarańczowy, zółty. 

Wędkując na Biebrzy należy pamiętać, iż jest to łowisko specjalne i podlega jurysdykcji Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pozwolenie na wędkowanie jest normowane oddzielnymi przepisami i podlega dodatkowej opłacie.

W 2013 roku wynoszą one:

  1. Licencja na rok z łodzi i brzegu cena 144 zł,
  2. Licencja na rok z brzegu cena 124 zł,
  3. Licencja na 14 dni z łodzi i brzegu cena 64zł,
  4. Licencja na 1 dzień z łodzi i brzegu cena 19 zł,

Bonifikata za zwrot wypełnionego rejestru połowu z 2012r., przy zakupie licencji rocznej wynosi 10 zł.

fish no kill na BiebrzyPozwolenia wędkarskie są dostępne do zakupu u nas.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego

 

Pamiętaj: Catch and Release ( złap  i wypuść). Dbaj o rzekę, abyś za rok przyjeżdzając do tej krainy znów złapał TAAKĄ RYBĘ (której każdemu życzymy).

Połamania Kija.


jagłowo szlaczek wiejski ludowy

 
kolumna_prawa_top

facebook

aktualnosci
Wiosna-Lato 2017

Zarezerwuj już dziś.

Rabat 10%

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się koniecznie

kalendzrz
lutego 2019
Pon 4111825
Wto 5121926
Śro 6132027
Czw 7142128
Pią181522 
Sob291623 
Nie3101724 

qrcode ranczo jagłowo

design by more4all www