Pośród wiekowych drzewostanów Puszczy Knyszyńskiej i młodników odradzającej się Puszczy Kryńskiej, gdzie historia pozostawiła niezatarte ślady dawnych lat, po wzgórzach i dolinach wiodą liczne szlaki turystyczne. Jeśli, nie obawiacie się poznać i pokochać z wzajemnością gościnnej ziemi kryńskiej, to zapraszamy na wędrówkę przez lasy, zapamiętałe w swym zapomnieniu wioski i tęskniące za utraconą świetnością miasteczka, szlakami turystycznymi które mimo wszystko  maja dobrą jest komunikacja autobusowa.

 

Szlak Napoleński

Przebieg szlaku: Krynki (PKS) - Ozierskie - Nowa Świdziałówka - leś. Turowo - Nowosiółki - Królowy Most - leś. Kozi Las - Zajma - Żednia (PKS)

przebieg szlaku na terenie gminy: Krynki (PKS) - Ozierskie - Nowa Świdziałówka - granica gminy

  • kolor znaków- niebieski
  • długość całkowita: 33km
  • długość na terenie gminy: 10km

 

Tatarski Mały

przebieg szlaku: Kruszyniany (PKS) - Józefowo- leś. Józefowo - Waliły Stacja (PKS)

przebieg szlaku na terenie gminy: Kruszyniany (PKS) - granica gminy

  • kolor znaków:zółty
  • długość całkowita: 19km
  • długość na terenie gminy: 9km

Bierze początek w Kruszynianach, dalej przez Józefowo i Królowe Stojło prowadzi do Stacji Waliły. Ciekawa krajobrazowo i kulturowo trasa łączy miejscowości związane historycznie z osadnictwem tatarskim na północnym Podlasiu oraz upamiętnione wydarzeniami Powstania Styczniowego.Bierze początek w Kruszynianach, dalej przez Józefowo i Królowe Stojło prowadzi do Stacji Waliły. Ciekawa krajobrazowo i kulturowo trasa łączy miejscowości związane historycznie z osadnictwem tatarskim na północnym Podlasiu oraz upamiętnione wydarzeniami Powstania Styczniowego.

 

"Do Goran"

przebieg szlaku: Waliły Stacja (PKS) - Słuczanka - Królowe Stojło - Górany (PKS)

przebieg szlaku na terenie gminy: granica gminy - Górany (PKS)

  • kolor znaków:zółty
  • długość całkowita: 14km
  • długość na terenie gminy: 5km

 

"Tatarski duży"

przebieg szlaku: Sokółka (PKP) - Bohoniki - Stara Kamionka - Wierzchlesie - leś. Jeziorek - Talkowszczyzna - Sosnowik - Nowa Świdziałówka - Górany - Nietupa - Szaciły - Sanniki - Kruszyniany (PKS)

przebieg szlaku na terenie gminy: granica gminy - Nowa Świdziałówka - Górany - Nietupa - Szaciły - Sanniki - Kruszyniany (PKS)

  • kolor znaków:zielony
  • długość całkowita: 57km
  • długość na terenie gminy: 18km

Szlak interesujący etnograficznie. Biegnie przez dawne dobra królewskie w ekonomii grodzieńskiej, przez wsie, dawne folwarki tatarskie (Nietupę, Talkowszczyznę), które w 1679 r. Jan III Sobieski nadał Tatarom. Łączy dwa najstarsze, funkcjonujące ośrodki muzułmańskie w Polsce - Kruszyniany i Bohoniki.

 

"Ekuemeniczny Dziewanny"

przebieg szlaku: W około Zalewu Ozierany

  • kolor znaków:złoty
  • długość całkowita: 17km
  • długość na terenie gminy: 17km

Wzdłuż wijącej się nad Zalewem Ozierany (nieopodal Kruszynian) drogi, pośród uciekających koronami do nieba upraw i młodników, powstały niepowtarzalne obiekty biorące swe źródło w przeszłości, w legendach, kanonach wierzeń i miejscowych tradycjach.

Monumentalne, przyciągające zainteresowanie swą niepowtarzalnością, rzeźby stały się pretekstem do opisania najstarszej i tej nowej historii tych terenów.

Dziewanna, starosłowiańska bogini, opowiada prastarą legendę, Samuel Murza Krzeczkowski przypomina historię osiedlenia Tatarów w Kruszynianach, a szarpiący struny bezimienny Żyd zdaje się nucić historię swego ludu. Przy kapliczce św. Eustachego stojącej na rozstaju dróg dowiadujemy się o historii pierwszego patrona lesników i myśliwych. W wodzie odnaleźć możemy 8-metrową rzeźbę lokalnego potwora Łobody.

Uroczysko Ozierany należy do najpiękniejszych miejsc na Podlasiu. Wzbogacone działaniem człowieka przez utowrzenie zalewu i otoczenie go legendą i historią jest bezprecedensowym przykładem plenerowej ekspozycji łączącej przywrócone leśne środowisko na terenach rolnych ze „zmaterializowanymi” ludowymi tradycjami i wierzeniami religijnymi. Szlak Ekumeniczny to unikalny, ale wart naśladowania pomysł, by zaciekawiając bawić, bawiąc uczyć.

kompleks wiat - U ŁOBODY (lokalnego potwora), oraz prawie 17 hektarowa tafla wody, to tylko niektóre z atrakcji.

kolumna_prawa_top

aktualnosci

ZAREZERWUJ JUŻ DZIŚ

I ZYSKAJ  10%

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się koniecznie

Zapraszamy też do naszego

kolejnego Pensjonatu

na Suwalszczyżnie

logo winnica

 

April 2024
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

 

qrcode ranczo jagłowo

 

design by more4all www