Jagłowo Szlaczek Ludowy

ranczo jaglowo kartacze Kuchnia regionalna Doliny Biebrzy w dużej mierze została ukształtowana poprzez zabory. Z racji na duże zróżnicowanie kulturowe, będące wynikiem bogatej historii Podlasia w kuchni regionalnej tych terenów przeważają wpływy litewskie, białoruskie oraz tatarskie. Nie bez wpływu pozostało także ukształtowanie terenu Doliny Biebrzy, sprawiające iż jest to teren w pełni rolniczy, gdzie jeszcze na początku XX wieku jadłospis wyznaczany był przez pory roku.

Wiosną i latem przeważały potrawy z ryb, warzyw i owoców oraz mleka. Stąd w kuchni znaleźć możemy zupę rybną, typowo biebrzańskie ryby, jak szczupak zarówno smażony czy faszerowany, smażony okoń i płoć, lin w śmietanie oraz kleń czy sum, a także wędzone sieja i sielawa z Jeziora Rajgrodzkiego. Na rybną ucztę warto udać się do restauracji Smakosz w Rajgrodzie.

Poza potrawami rybnymi, zachęcamy do spróbowania orzeźwiającego chłodnika litewskiego i wspaniałych dojrzewających serów Korycińskich,, czy niemniej smacznych serów białych z Suchowoli.

Zimą i jesienią przeważały zaś potrawy z ziemniaków, różnego rodzaju kasz (jaglanej, gryczanej, pęcaku) oraz mączne, a także z grzybów i dziczyzny. Szczególnie warte polecenia są potrawy mączno-ziemniaczane, jak kartacze (w kuchni tatarskiej nazywane pyzy tatarskie), babka ziemniaczana czy kiszka ziemniaczana, na które natknąć można się niemal w każdej restauracji podróżując wzdłuż Biebrzy.

Regionalnych potraw mogą Państwo spróbować, po wcześniejszym uzgodnieniu, również w Jagłowie w Gospodarstwie Państwa Mojżuków (p. Krystyna Mojżuk, Jagłowo 17, 662783502, tel. 087/641-30-11). Ponadto godne polecenia są pierogi z różnorakim nadzieniem (ruskie, z mięsem, kapustą).

Ciekawostką jest tu wcześniej wspomniana kuchnia tatarska, ponoć najlepsza u Dżennety www.kruszyniany.pl oraz litewska z całym bogactwem kibinów, blinów i dojrzewających mięs (czego przesmak poczują Państwo na wieczorze regionalnym).

Poza ziemniakami sadzono także kapustę, przez co dużym powodzeniem cieszy się w tym rejonie bigos myśliwski jałowcowy. Popularne było także kiszenie, dzięki czemu do dziś możemy biesiadując przy ognisku cieszyć się niepowtarzalnym smakiem kwaszonego ogórka ze smalcem oraz nigdzie indziej niespotykanego kiszenia całych główek kapusty w dębowych beczkach nieraz bezpośrednio w Biebrzy.

Bogactwo lasów przyczyniło się do tego, że nadbiebrzański jadłospis bogaty jest w różnego rodzaju potrawy z grzybów marynowanych, smażonych, suszonych, gotowanych, dodawanych do mięs, sosów, zup, jak również podawanych jako odrębna potrawa.

ranczo_jaglowo_kielbasaLasy Puszczy Knyszyńskiej to również bogactwo zwierzyny, polował tu sam Król Zygmunt August., a od wieków stanowiły one „spiżarnie” królewskie w razie wojen. A co za tym idzie w kuchni regionalnej Doliny Biebrzy spotkać możemy też dania z dziczyzny zarówno wędzone, jak i pieczone (np. pieczeń z jelenia lub dzika, kotlety z sarny, kiełbasy z jelenia i dzika), do skosztowania w Bartlowiźnie www.biebrza.com.pl . Tak sutą ucztę warto zakończyć deserem, na który proponujemy Państwu tradycyjne pierógi czyli bułki drożdżowe nadziewane serem, obecnie znane pod nazwą drożdżówki z serem, pampuchy lub tatarskiego listkowca.

Nadbiebrzańskie smaki - nalewki

Popularne ponadto w kuchni było i jest do dzisiaj wykorzystywanie różnorakich ziół rosnących w lasach i na łąkach, dzięki czemu potrawy zachęcają do skosztowania nie tylko widokiem, ale i wspaniałym aromatem. Opisując kuchnię Doliny Biebrzy nie można zapomnieć o bogatej tradycji wypiekania chleba żytniego na naturalnym zakwasie, pieczonego w piecu kaflowym na liściach tataraku (kalmusowych) – wypiek chleba oraz wyrobu nalewek
(Chrzanówki Żurawinowej czy Kiermusianki) i znacznie mocniejszych trunków bimbru pachnącego nadbiebrzańskimi polami ( Słynna wśród artystów Moc Biebrzy) oraz miodów pitnych. Warto zaznaczyć, iż wiele z potraw z kuchni regionalnej zostało wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, których nie spróbują Państwo w żadnym zakątku kraju.

Dla tych, którzy nadal się wahają czy warto przyjechać i odkryć smaki Biebrzy poniżej zamieszczamy linki z szerszą informacją na temat tradycyjnej kuchni regionalnej.

Kuchnia Polska

Potrawy kuchni Podlaskiej

Potrawy regionalne

Potrawy Województwa Podlaskiego

Skarby Podlasia

Smaki znad Biebrzy

Jagłowo Szlaczek Ludowy

kolumna_prawa_top

aktualnosci

ZAREZERWUJ JUŻ DZIŚ

I ZYSKAJ  10%

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się koniecznie

Zapraszamy też do naszego

kolejnego Pensjonatu

na Suwalszczyżnie

logo winnica

 

July 2024
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

 

qrcode ranczo jagłowo

 

design by more4all www