Mimo iż pierwsze ślady ludzi nad Biebrzą datowane są na okres kamienia łupanego to do dzisiejszych czasów ne zostało wiele. Efekt licznych badań archeologicznych można zobaczyć czy to w Muzeum Etnograficznym w Białymstoku czy tż w Lamusie w Tykocinie. Artefakty te są porozrzucane po wielu muzeach.i miejscach.

 

 

 

Dolina Biebrzy stanowiła przez wiele wieków granice wpływów miedzy Mazowszem (Polską), Rusią (obecnie Białoruś) i Pogomią (Litwa).

Jagłowo wzorek ludowy

 

Poniedziałek: Szlakiem kultur pogranicza.

kruszyniany meczetTrasa: Jagłowo - Jaminy - Sztabin - Zwierzyniec - Dąbrowa Białostocka - Jaczno - Różanystok - Sokółka - Bohoniki - Krynki - Kruszyniany - Krynki - Kruszyniany - Janów - Suchowola - Jagłowo ( 226km )

Jagłowo - Sztabin - 16km
Sztabin - Dąbrowa Białostocka - 20km
Dąbrowa Biał. - Różanystok - 13km
Różanystok - Sokółka - 29km
Sokółka - Bohoniki - 8km
Bohoniki - Krynki - 26km
Krynki - Kruszyniany - 10km
Kruszyniany - Suchowola - 76km
Suchowola - Jagłowo - 28km

      Podlasie słynie ze swojej różnorodności religijnej i kulturowej. Warto więc będąc nad Biebrzą zasmakować tej różnorodności. Od wieków żyli tutaj w zgodzie ze sobą katolicy, prawosławni, żydzi i muzułmanie. Budowali, handlowali, zajmowali się rolnictwem i umierali na tej ziemi. Pozostawiając po sobie nieraz dorobek kilku pokoleń w formie budowli sakralnych i domostw.

Jagłowo wzorek ludowy

 

 

Sobota: Osowiec - twierdza nigdy niezdobyta.

osowiec twierdza

Trasa: Jagłowo - Jasionowo - Dolistowo - Osowiec Twierdza - Osowiec - Bartlowizna - Goniądz - Dolistowo - Jasionowo - Jagłowo( 77km )

Jagłowo - Dolistowo - 12km
Dolistowo - Osowiec Twierdza - 22km
Twierdza Osowiec - Osowiec - 5km
Osowiec - Goniądz - 9km
Goniądz - Dolistowo - 16km
Dolistowo - Jagłowo - 12km

 

Przed wyjazdem i zwiedzaniem Twierdzy Osowiec proponujemy kontakt z Osowieckim Towarzystwem Fortyfikacyjnym w celu rezerwacji przewodnika.

Wstęp na Teren wewnętrzny Fort I – Muzeum Twierdzy Osowiec jest możliwy tylko z Przewodnikiem w kazdy dzień tygodnia, oprócz niedzieli.

Część zewnętrznych fortów można zwiedzać bez przewodnika.

Jagłowo wzorek ludowy

 

Wtorek: Fortyfikacje Nadbiebrzańskie.

twierdza

Trasa: Jagłowo - Gliniski - Białobrzegi -Kolnica - Podcisówek - Krasnybór - Lipsk - Stara Kamienna - Trzyrzeczki - Domuraty - Horodnianka - Sztabin - Jagłowo ( 151km )

Jagłowo - Gliniski - 22km
Gliniski-Kolnica - 10km
Kolnica-Podcisówek- 16km
Podcisówek-Krasnybór - 11km
Krasnybór-Lipsk - 16km
Lipsk-Stara Kamienna - 15km
Stara Kamienna-Trzyrzeczki - 10km
Trzyrzeczki -Domuraty - 8km
Domuraty- Horodnianka - 3km
Horodnianka - Sztabin - 4km
Sztabin-Jagłowo - 16km

      Proponujemy Państwu wtorek przeznaczyć na poznanie militarnej przeszłości Doliny Biebrzy. Teren ten obfitujący w bagna, zawsze stwarzał naturalną przeszkodę wykorzystywaną militarnie już w średniowieczu. Nad Biebrzą można zaobserwować wiele pozostałości po grodach wczesnośredniowiecznych. W tej chwili są to tylko pagórki, przykładem jest Pobojna Góra w okolicy wsi Czarniewo (koniecznie do zwiedzenia podczas spływu Biebrzą). Z fortyfikacji, które dotrwały do naszych czasów należy wymienić zamek w Tykocinie. Stanowił on stadninę dla ponad kilku tysięcy koni wojsk litewskich i polskich oraz wielką zbrojownię. Należy tu wspomnieć, iż przez wiele wieków Biebrza wraz z wpadającą do niej niedaleko Jagłowa Brzozówką stanowiły granice między Rusią, Mazowszem, a Wielkim Księstwem Litewskim.

Jagłowo wzorek ludowy

 

Środa: Śladami Karola Brzostowskiego, czyli Rzeczpospolita Sztabińska

karol_brzostowski

Trasa: Jagłowo - Sosnowo - Huta - Cisów - Kryłatka - Krasnybór - Jastrzebna I - Stara Kamienna - Kamienna Nowa - Kamienna Stara - Trzy Rzeczki - Zwierzyniec Wielki - Maławista - Domuraty - Sztabin - Jaminy - Mogilnice - Jagłowo. ( 77km )

Jagłowo - Sosnowo- 14km
Sosnowo - Huta - 6km
Huta - Krasnybór -11km
Krasnybór - Ostrowie Biebrzańskie - 5,5km
Ostrowie Biebrzańskie - Kamienna Nowa - 4.5km
Kamienna Nowa - Kamienna Stara - 3km
Kamienna Stara - Trzy Rzeczki - 10km
Trzy Rzeczki - Zwierzyniec - 4km
Zwierzyniec Wielki - Domuraty - 5km
Domuraty - Sztabin - 3.5km
Sztabin - Jaminy - 6km
Jaminy - Jagłowo - 11km

       Karol Brzostowski, wybitny działacz gospodarczo-społeczny ziemi białostockiej w pierwszej połowie XIX wieku osiadł na stałe w Cisowie w 1819 roku. Ubogie i zadłużone dobra sztabińskie, które otrzymał w spadku po rodzicach, pragnął zamienić w kwitnący ośrodek gospodarstwa wiejskiego. Odtąd ziemie te stały się terenem wytrwałych starań K. Brzostowskiego zmierzających do odnowy gospodarczej majątku i wydźwignięcia ludności chłopskiej z nędzy i upośledzenia społecznego. W tych poczynaniach kierował się zasadą – praca jest dobrobytem i szczęściem ludzi – którą stosował wobec siebie i innych.

Jagłowo wzorek ludowy

 

Czwartek: Spływ kajakowy Biebrzą.

rzeka_biebrza

Trasa: Jagłowo - Dębowo - Jasionowo - Dolistowo

Jagłowo - Dębowo - Sosnowo

Czarniewo - Jagłowo

Jagłowo - Dolistowo - 15km
Jagłowo - Sosnowo - 18km

Czarniewo - Jagłowo -12km

      Aby prawdziwie zasmakować rzeki Biebrzy proponujemy w ten dzień udać się na kilkugodzinną kajakową wyprawę po rzece. Spływ Biebrzą, to podróż w głąb unikalnego, "bagiennego" ekosystemu, siedliska setek gatunków ptaków wodno-błotnych, ssaków oraz ryb. Przez wieki ukształtowały się tu unikalne układy wodne, roślinne i świata zwierzęcego. Będąc na szlaku czuje się niepowtarzalną atmosferę bagien biebrzańskich. Szlaku Biebrzy nie powinno się zaliczać, powinno się nim delektować. Biebrza nosi w sobie coś magicznego, czego nie da się opisać, dotyka ona ludzkiej pierwotności. I o tym trzeba koniecznie pamiętać wybierając się na spływ niezmską Biebrzą.

Jagłowo wzorek ludowy

 

Piątek: Augustów i okolice.

Rynek w Augustowie

Trasa: Jagłowo - Sosnowo - Promiski - Gabowy Grąd - Augustów - Studzieniczna - Przewięź - Wojciech - Lipowiec - Klonownica - Augustów - Dowspuda - Raczki - Augustów - Promiski - Sosnowo - Jagłowo. ( 115km )

Jagłowo - Augustów - 27km
Augustów - Przewięź i Studzieniczna - 9km
Przewięź - Augustów przez Wojciech - 7km
Augustów - Raczki przez Dowspudę - 22km
Raczki - Jagłowo - 50km

      W ten dzień zapraszamy do odwiedzenia letnej stolicy Podlasia, perły leżącej pośród siedmiu jezior - Augustowa. Miasta niezwykłego, od którego swą nazwę wziął przepływający przez nie Kanał Augustowski. To stąd rozpoczynał swe wodne wędrówki Jan Paweł II, Janusz Laskowik spiewał o "Beacie z Albatrosa", a Maria Koterbska wylansowała swój przebój "Augustowskie Noce". Miejsce zasłużone polskim sportom wodnym. Stąd pochodzą pierwsze polskie narty wodne, deska windsurfingowa, pierwsza fabryka sprzętu wodnego z laminatów. Kajakarze miejscowej Sparty nieraz sięgali po największe tytuły medalowe w kajakarstwie. Tu mieli jedną z pierwszych baz WOPRowcy. O otwartości i gościnności tutejszych ludzi mogą się Państwo przekonać osobiście.

kolumna_prawa_top

aktualnosci

ZAREZERWUJ JUŻ DZIŚ

I ZYSKAJ  10%

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się koniecznie

Zapraszamy też do naszego

kolejnego Pensjonatu

na Suwalszczyżnie

logo winnica

 

April 2024
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

 

qrcode ranczo jagłowo

 

design by more4all www