Jagłowo wzorek ludowyrzeka Biebrza

Nasza działka, a wiec i wieś Jagłowo znajduje się w Basenie Środkowym Biebrzy. Rzeka ta o długości ok. 165km swój początek biegu bierze wśród sokulskich pagórków, a koniec w miejscowości Wizna jako prawy dopływ Narwi. Można wskazać w biegu tej rzeki trzy baseny:  górny inaczej zwany północnym, środkowy, oraz dolny zwany tez południowym. Wije się głownie wśród pół i łąk tworząc dolinę w górnym basenie o szerokości do 1km, środkowym o szerokości 1-3km i dolnym o szerokości 12- 15km. Obecnie ta dolina to efekt działania lodowca i nazywana jest Pradoliną Biebrzy i Narwi. Północny basen ciągnie się od źródeł do Płyty Sztabińskiej, środkowy od Sztabina do Twierdzy Osowiec i południowy od twierdzy do ujścia do Narwi. Biebrza stanowi z jednej strony bramę na Suwalszczyznę i Mazury, z drugiej na Podlasie.

Najbliższa okolica Jagłowa to właśnie basen środkowy Biebrzy. Wieś położona jest na lewym brzegu rzeki, na żwirowo piaszczystej wydmie. Wydma ta powstała w skutek nanoszenia .osadów żwiru i piachu przez dwie rzeki: Biebrzę i jej dopływ Brzozówkę. Na tej piaszczystej wyspie miedzy bagnami powstała wieś, kilka hektarów pól, łąk oraz rośnie kilkuset hektarowy las . Dojazd do Jagłowa to droga z południowej strony Biebrzy na druga stronę prowadzi przed wsią betonowy most.

Cała okolica Biebrzy jest słabo zaludniona bez  większego przemysłu, zaś nad samą rzeką miejscowości w większości ulokowane są na lewym brzegu z kilkoma wyjątkami, w tym Sztabinie.  Najbliższą miejscowością od Jagłowa jest Dębowo, gdzie swój początek ma Kanał Augustowski i gdzie wpada kanał wraz z pobliską rzeka Nettą.  Znajduje się tu śluza Kanału Augustowskiego, hydroelektrownia i pobliski domek śluzowego. W dalszym zachodnim kierunku znajdują się najstarszy Polski Rezerwat Czerwone Bagno,o powierzchni 2569 ha położony na terenie gmin Goniądz oraz Rajgród.

W kierunku południowym na lewym brzegu Biebrzy w basenie środkowym  rozpościera się Wysoczyzna Suchowolska i Goniądzka rozdzielona lewym dopływem Biebrzy- Brzozówką.Nazwy pochodzą od największych miejscowości na wysoczyznach. Suchowola to miasteczko w którym znajduje się ponoć Centrum Europy,pamiątki po byłych mieszkańcach: historyczny budynek po bożnicy żydowskiej, resztki cmentarza żydowskiego przy wjeździe od strony Augustowa. W centrum jest Łuk Papieski wskazujący środek Europy, obok dworca pks Centrum Trzech Kultur. Na terenie kościoła znajduje się symboliczny grób oraz popiersie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki który zginął śmiercią męczeńską.  Pochodził z pobliskich Okopów . Na terenie miasteczka jest też Pensjonat Poniatówka oraz sklep sieci Biedronka. We wsi jest jeden z najstarszych Targów w Polsce (w czwartki od ponad 300lat). Krzyżują się tutaj drogi : krajowa 8 (Białystok - Augustów) w ciągu trasy międzynarodowej E67 z krajowa 670 (Osowiec- Chorościany). Dojazd do Suchowoli z Jagłowa możliwy jest malownicza drogą biegnącą przez most na rzece Brzozowce i Biela Jagłowskie (biela to inaczej łąki) oraz wieś Karpowicze i kolejny most na rzece Brzozówce.

Jagłowo wzorek ludowy

kolumna_prawa_top

aktualnosci

ZAREZERWUJ JUŻ DZIŚ

I ZYSKAJ  10%

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się koniecznie

Zapraszamy też do naszego

kolejnego Pensjonatu

na Suwalszczyżnie

logo winnica

 

July 2024
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

 

qrcode ranczo jagłowo

 

design by more4all www