jagłowo szlaczek wiejski ludowy

 

Biebrza to rzeka o charakterze nizinnym, przez większość roku zabarwiona torfem i mocno zmącona. Ryby występujące w niej i jej dopływach są charakterystyczne dla rzek o spokojnym nurcie, meandrujących. Przeciętny spadek Biebrzy wynosi 0,36‰, natomiast na obszarze Pradoliny jest o połowę mniejszy i wynosi 0,19‰. Średni przepływ roczny (na wysokości Burzyna) wynosi 27,5 m3/s. Cechuje go duża nierównomierność. Charakterystyczne są wysokie wezbrania wiosenne pochodzenia roztopowego i głębokie niżówki letnio-jesienne.

Rybka lubi pływać
Biebrza stanowi raj dla wędkarzy. Ichtiofauna dorzecza Biebrzy liczy 36 gatunków ryb oraz wielką rzadkość: minoga ukraińskiego - gatunku charakterystycznego dla wschodniej części Morza Czarnego. Liczebność i biomasa ryb jest tu znacznie wyższa niż w innych nizinnych rzekach Polski. Najbardziej rybnym jest basen środkowy i południowy rzeki. Można tu spotkać zarówno przedstawicieli ryby białej - płoć,
leszcz, wzdręga, karaś, karp, amur, ale także i przede wszystkim drapieżniki z których Biebrza słynie. Kilkukilogramowe klenie czy jazie nie są tu rzadkością. Od kilku zaś lat obserwujemy zmianę w ilości oraz gatunkach drapieżnika, kleń stopniowo oddaje palmę pierwszeństwa szczupakowi i okoniowi. Sprzyjają temu wiosenne rozlewiska, w których znajduje Esox wiele miejsc na tarło. Warto w tym miejscu wspomnieć o boleniu, który to poprzez Narew wchodzi w Biebrzę i często jest łowiony w bystrzycach - szczególnie upustu w Dębowie.

Jak wędkować/na co łapać?

Nad Biebrzą można spotkać zarówno wędkarzy spławikowych, gruntowych jak i spinningistów. Chyba najrzadziej spotkać można muszkarzy, chociaż oni to właśnie potrafią pochwalić się rekordowymi wymiarami klenia czy jazia.

ryby biebrzy

U spławikowców jak i wędkarzy gruntowych prym wiedzie kukurydza, rosówka, oraz biały robak.

Wędkowanie spiningowe jest mocno utrudnione na Biebrzy. Liczna roślinność podwodna nie pozwala w okresie letnim na komfortowe wędkowanie, w okresie wiosennym i jesiennym zaś występują rozlewiska. Jako że woda w rzece niemal przez cały rok jest mętna polecamy stosować przynęty mocno odblaskowe, fosforyzujące. Z błystek na klenia polecamy małe obrotówki i wahadłówki (te drugie również będą rewelacyjne na bolenia). Kopyta, twistery łowne na Biebrzy są w kolorach agresywnych, często fosforyzujące - czerwony, pomarańczowy, zółty.

Wędkując na Biebrzy należy pamiętać, iż jest to łowisko specjalne i podlega jurysdykcji Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pozwolenie na wędkowanie jest normowane oddzielnymi przepisami i podlega dodatkowej opłacie.

W 2024 roku wynoszą one:

 

  • Licencja na rok z łdzi i brzegu cena 180 zł,
  • Licencja na rok z brzegu cena 160 zł,
  • Licencja na 14 dni z łodzi i brzegu cena 75zł,
  • Licencja weekendowa 40 zł,
  • Licencja na 1 dzień z łodzi i brzegu cena 18 zł,

 

Za opłaty za wędkowanie można tez wykonac przelewem:

Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8
19-110 Goniądz

lub przelewem bankowym (adres j.w.) na nr konta:
10 1130 1059 0017 3397 2620 0006
(Bank Gospodarstwa Krajowego Oddział w Białymstoku)

W tytule przelewu należy podać dopisek (który ma być widoczny w wersji elektronicznej lub na wydruku):
opłata za wędkowanie imie  i nazwisko....................  w dniu/dniach/ okresie............

Dowód wpłaty należy mieć przy sobie i okazać na żądanie Służb Terenowych Parku.

UWAGA! W przypadku konieczności wystawienia faktury VAT, prosimy podać w tytule przelewu numer NIP osoby prywatnej lub firmy (wraz z jej nazwą i adresem, o ile te dane są inne, niż podane w przelewie)

fish no kill na Biebrzy

  POLECAMY APLIKACJE do płatności E-PARKI.pl

Pozwolenia wędkarskie są dostępne do zakupu u nas.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego

 

Pamiętaj: Catch and Release ( złap i wypuść). Dbaj o rzekę, abyś za rok przyjeżdzając do tej krainy znów złapał TAAKĄ RYBĘ (której każdemu życzymy).

Połamania Kija.

 

jagłowo szlaczek wiejski ludowy

kolumna_prawa_top

aktualnosci

ZAREZERWUJ JUŻ DZIŚ

I ZYSKAJ  10%

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się koniecznie

Zapraszamy też do naszego

kolejnego Pensjonatu

na Suwalszczyżnie

logo winnica

 

May 2024
S M T W T F S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

 

qrcode ranczo jagłowo

 

design by more4all www